TR/ ENG
 
Portföy Yönetimi Niçin Gerekli ve Güvenlidir?

Portföy Yönetimi Niçin Gerekli? 

1.       Reel Getiri Sağlamak
Mevcut faiz düzeylerinde net reel getiri sağlayabilmek için portföyleri çeşitlendirmek gerekliliği ve farklı yatırım alternatiflerini değerlendirmenin önemi net olarak görülmektedir.
2.       Risk Yönetimi
Uluslararası kabul görmüş risk yönetim metotları, Portföy Yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Buna paralel, biz de yatırımcılarımızın risk iştahlarını doğru analiz ederek, yönetilen risklerle dengeli portföy yapıları oluşturuyoruz.
3.       Deneyim ve Uzmanlık
Global ve lokal piyasalarda uzun yıllardır önemli bilgi ve tecrübe birikimi olan ve performansı kanıtlanmış portföy yöneticilerinin katkılarını birleştirerek Yatırımcılarımızın beklentilerine paralel sürekli tatmin edici servis sunuyoruz.
4.       Takip ve Konsantrasyon
Globalleşen dünyada hızla gelişen ve entegre olan finansal piyasalar portföy yönetiminde deneyim, uzmanlık, konsantrasyon ve hızlı karar vermeyi zorunlu kılmaktadır. Buna paralel olarak portföy yöneticilerimiz, Dünya ve Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri sürekli izlemekte, halka açık şirketlerin ve farklı yatırım araçlarının analizini yapmakta, lokal ve uluslararası kurumlarca hazırlanan çok sayıda araştırma raporunu değerlendirmektedirler.
5.       Yatırımcılar İçin Zaman Yönetimi
Özel Portföy Yönetimi, finansal varlıklarının profesyonelce değerlendirilmesini arzu eden yatırımcıların hayatını kolaylaştırmaktadır.
6.       Yatırımcının Finansal Planlama Gerektiren Temel Finansal İhtiyacının Belirlenmesi
Finansal Planlama temel anlamıyla finansal hedeflere ulaşabilmek için yapılan planlar bütünüdür. Burada en kritik nokta, yatırımcının finansal hedefinin iyi tanımlanmasıdır. Örneğin servet koruma, mutlak getiri sağlama, ilerisi için belli bir birikim oluşturma gibi.
Portföy Yönetimi Niçin Güvenli? 
Bireysel portföy yönetimine konu finansal varlıkların saklanmasına ilişkin düzenleme SPK tarafından 2005 yılında yayınlanan 25.11.2005 tarih ve 23 No'lu Haftalık Bülten ile ilan edilmiştir. Portföy şirketleri tarafından yatırımları yönetilen Bireysel Portföy Yönetimi müşterilerine ait ürünlerin saklaması, 28 Ocak 2009 tarihinden itibaren yalnızca "Saklama Lisansı" olan bankalar tarafından yapılabilmektedir.. Fokus Portföy Yönetimi ile çalışan yatırımcıların finansal varlıkları  T. Garanti Bankası* ve Türkiye İş Bankası’nda kendi adlarına açılmış hesaplarında saklanmaktadır.